ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΡΥΧΩΡΙΟΥ
ΣυνδÝσεις
Επικοινωνßα

Σýλλογος ΓονÝων και Κηδεμüνων

ΤηλÝφωνο επικοινωνßας: 2441 0 67242.

Ο Σýλλογος ΓονÝων και κηδεμüνων του Δημοτικοý Σχολεßου Μακρυχωρßου, τυπικÜ ιδρýθηκε το 1992 με επßσημα Ýγγραφα. Μαρτυρßες αναφÝρουν üτι υπÞρχε αρκετÜ χρüνια πριν αλλÜ τα πρακτικÜ τα τηροýσε ο εκÜστοτε ΔιευθυντÞς του Σχολεßου.

Ο Σýλλογüς μας ιδρýθηκε με σκοπü να αναδεικνýει τα προβλÞματα και να προτεßνει λýσεις για τη σωστÞ και ομαλÞ λειτουργßα του σχολεßου.
Να συμπαραστÝκεται στους δασκÜλους, στο δýσκολο Ýργο τους, πÜντα με τρüπο υποστηρικτικü και üχι ανταγωνιστικü.
Να συζητÜ τους προβληματισμοýς και τις ανησυχßες των γονÝων με στüχο πÜντα την κατανüηση απÝναντι στα παιδιÜ.

Το Δ.Σ. του Συλλüγου αποτελεßται απü επτÜ τακτικÜ και δýο αναπληρωματικÜ μÝλη.
ΜÝλη του Συλλüγου αποτελοýν οι γονεßς των μαθητþν. Το Δημοτικü Σχολεßο Μακρυχωρßου Ýχει μικρü αριθμü μαθητþν που μαζß με το Νηπιαγωγεßο αγγßζει τους 54.

Τα Ýσοδα του Συλλüγου μας προÝρχονται απü την ετÞσια συνδρομÞ των μελþν, που Ýχει καθοριστεß στα 7€, την Ýκδοση ημερολογßων και τη διοργÜνωση της αποκριÜτικης χοροεσπερßδας του Συλλüγου.
Αν και τα ÝσοδÜ μας εßναι πενιχρÜ λüγω του μικροý αριθμοý μαθητþν, κατορθþσαμε  τα δυο προηγοýμενα χρüνια να στηρßξουμε το σχολεßο μας υλικÜ αγορÜζοντας κÜποια αναγκαßα γι’ αυτü εßδη. ¼πως κουρτßνες για üλες τις αßθουσες και βιβλιοθÞκες για κÜθε τÜξη, τηλεüραση και DVD για το Νηπιαγωγεßο, τÝρματα ποδοσφαßρου για την αυλÞ.

Το Δ.Σ. προσφÝροντας προσωπικÞ εργασßα στο βÜψιμο του σχολεßου και σε συνδυασμü με το ταλÝντο ζωγραφικÞς των δασκÜλων σε κÜθε τÜξη, Üλλαξε ην üψη του σχολεßου.Το σχολεßο παλιÜ

Η Ýκδοση των ημερολογßων τα δýο τελευταßα Ýτη Þταν συγκινητικÞ, üχι μüνο για το σχολεßο αλλÜ και για ολüκληρο το χωριü μας. Η συλλογÞ φωτογραφιþν απü περασμÝνες εποχÝς, που οι τüτε μαθητÝς εßναι 40, 50 Þ και 80 χρüνων ξýπνησαν μνÞμες που συζητιüνταν για πολý καιρü στο χωριü.

Τον Οκτþβρη του 2004 εßχαμε την επßσκεψη δασκÜλων απü πÝντε ευρωπαúκÜ κρÜτη στα πλαßσια εκπαιδευτικοý προγρÜμματος Comenius, στο οποßο συμμετÝχει το σχολεßο. Ο Σýλλογος με την βοÞθεια üλων των μητÝρων πρüσφερε Ýνα αξÝχαστο γεýμα με μια μεγÜλη ποικιλßα παραδοσιακþν φαγητþν που τους Ýμεινε αξÝχαστο.
ΕντυπωσιÜστηκαν απü τη φιλοξενßα και την αγÜπη που τους δεßξαμε.
Η δεýτερη επßσκεψÞ τους Ýγινε το φετινü ΣεπτÝμβρη και η φιλοξενßα Þταν το ßδιο ζεστÞ και εγκÜρδια.

Η συμμετοχÞ üλων των μελþν στις δραστηριüτητες του Συλλüγου εßναι πÜντα ευπρüσδεκτη και απαραßτητη, και μας προσφÝρεται απλüχερα. Αυτü πηγÜζει απü την αγÜπη μας για τα παιδιÜ και το σχολεßο.

ÌÝëç ôïõ Óõëëüãïõ ÃïíÝùí êáé Êçäåìüíùí

Ó÷ïëéêü Ýôïò 2010 – 2011